„Życiem” i produkcją gospodarstwa rolnego rządzi pogoda, na nią rolnicy nie mają wpływu. Nagłe negatywne zjawiska pogodowe takie jak przymrozki wiosenne, grad mogą zniszczyć cały spodziewany plon w gospodarstwie, a gospodarstwo bez zysku generuje jedynie straty.
Możliwe jest zmniejszenie bądź nawet eliminacja ryzyka związanego z negatywnymi zjawiskami pogodowymi. Jedną z form zabezpieczenia się przed skutkami ujemnych temperatur w miesiącach wiosennych jest obowiązkowe dotowane ubezpieczenie upraw – owoców od przymrozków.
Zgodnie z warunkami ubezpieczenia, w przypadku wystąpienia szkody w owocach na skutek przymrozków ustalone i wypłacone zostanie odszkodowanie.
Pracownicy JW Broker spośród pozyskanych ofert dostępnych na rynku zarekomendują tę jedną, która zapewni najlepszą ochronę plonów i zysków w Państwa gospodarstwie.
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych klientów, po wystąpieniu ryzyka objętego ubezpieczeniem zapewniamy profesjonalną pomoc brokera ubezpieczeniowego – radcy prawnego, który zgłosi szkodę, pomoże w skompletowaniu potrzebnej dokumentacji, będzie w stałym kontakcie z likwidatorem szkody, a w razie zaniżenia należnego odszkodowania przygotuje odwołanie od decyzji.
Na tym etapie uwidaczniają się różnice pomiędzy agentami/multiagentami a JW Broker. Agenci i multiagenci ubezpieczeniowi zawsze reprezentują ubezpieczyciela, nie występują w imieniu klienta w postępowaniu likwidacyjnym. Często nie mają ku temu także odpowiednich kwalifikacji. Z JW Broker jest inaczej. Nigdy nie zostawiamy poszkodowanego samego, a nasi pracownicy brokerzy ubezpieczeniowy, radcy prawni posiadają wiedzę i umiejętności, które procentują wysoką skutecznością dochodzonych odszkodowań.
W obowiązkowym ubezpieczeniu upraw rolnych od przymrozków wiosennych rolnik płaci jedynie część składki ubezpieczeniowej, a pozostała cześć która może wynosić aż 65% pokrywana jest ze środków pochodzących z budżetu państwa. Odbywa się to w ramach limitu przyznanego ubezpieczycielowi. Środki, przyznane ubezpieczycielowi na dotację do składek ubezpieczeń obowiązkowych mogą się wyczerpać przed planowanym zakończeniem akcji sprzedażowej, dlatego zachęcamy aby nie odkładać decyzji o ubezpieczeniu na ostatnią chwilę.
Skorzystanie z ubezpieczeń od przymrozków wiosennych stanowi wypełnienie obowiązku ustawowego w zakresie obowiązkowego dotowanego ubezpieczenia upraw rolnych.
W tym roku, 17 lutego wiodący ubezpieczyciel rozpocznie sprzedaż ubezpieczenia owoców drzew, krzewów owocowych i truskawek od ryzyka przymrozków wiosennych.
Poza ubezpieczeniem podstawowym od przymrozków jako opcję wybrać będzie można także obniżenie franszyzy integralnej do 8% i zniesienie udziału własnego. Standardowo ubezpieczyciel odpowiada za szkody przekraczające 10% SU (franszyza integralna), a udział własny wynosi 10% wartości odszkodowania.
Możliwe jest rozłożenie składki na dogodne raty bez stosowania zwyżki. Płatność pierwszej raty może zostać przesunięta w czasie nawet o kilka miesięcy.
Zakładaną wydajność z ha uprawy oraz cenę 1 tony owoców ustala rolnik (w określonych granicach). W razie wystąpienia szkody, te wartości mają następnie wpływ na wysokość ustalonego odszkodowania. Im wyższa założona wydajność i cena, tym wyższe odszkodowanie.
Przy ustalaniu wydajności należy również uwzględnić udział plonu handlowego w plonie głównym. Wysokość plonu handlowego w uprawach prowadzonych systemem intensywnym wynosi dla owoców:
- jabłoni – 80%,
- gruszy, truskawki, aronii – 85%,
- wiśni, śliwy, moreli, brzoskwini, nektaryny, orzecha laskowego i włoskiego, maliny, jeżyny, porzeczki czarnej i czerwonej, agrestu – 90%,
- czereśni, borówki – 95%.
Przed zawarciem umowy ubezpieczenia nie jest wymagana lustracja uprawy.
Wyjątkowo, lustracja jest wymagana dla upraw ekologicznych i takich w których producent zgłasza do ubezpieczenia wyższy plon niż podane poniżej:
- 35 t/ha – grusze
- 42 t/ha – jabłonie
- 20 t/ha – śliwy
- 12 t/ha – wiśnie
- 8-10 t/ha – czereśnie
- 15 t/ha – truskawki
- 8 t/ha – morele
- 8-10 t/ha – brzoskwinie
- 8 t/ha – borówka amerykańska
- 6-8 t/ha – porzeczka
- 6-8 t/ha – maliny (zależy ile razy owocuje)
- 4 t/ha – mini kiwi
Ograniczona jest także maksymalna cena za tonę owoców:
- Jabłoń 1200,00 zł
- Grusza 2 500,00 zł
- Wiśnia 2 000,00 zł
- Śliwa 3 000,00 zł
- Czereśnia 4 000,00 zł
- Morela 4 000,00 zł
- Porzeczka czarna 1 500,00 zł
- Malina 5 000,00 zł
- Borówka amerykańska 8 000,00 zł
- Truskawka 4 000,00 zł
- Mini kiwi 8 000,00 zł
- Porzeczka czerwona 3 000,00 zł
Możliwe jest zastosowanie wyższych cen (np. na podstawie zawartej umowy kontraktacji bądź dla upraw ekologicznych).
Ubezpieczyciel planuje sprzedaż tego ryzyka do 15 marca br.
Zachęcamy do szybkiego kontaktu z JW Broker, gdyż sprzedaż ubezpieczeń może zakończyć się przed planowaną datą z uwagi na wyczerpanie dotacji przyznanej ubezpieczycielowi.